Historia Nissana Juke

juke

Wprowadzony na rynek miejski crossover JUKE tak naprawdę zszokował i wprowadził zamieszanie na europejskim rynku motoryzacyjnym. Do tej pory nie było takiego samochodu z odważnym designem, już swoim wyglądem dającym energię i pokazujący charakter. To było coś co ruszyło jednostajny do tej pory obraz samochodu jaki spotykamy na ulicach.

Do tego trzeba wspomnieć, że sprzedaż przekroczyła oczekiwania Nissana, a jeszcze po kilku latach JUKE był w tym segmencie kierunkowskazem. Do czasu gdy pojawiły się samochody drugiej generacji (2019 rok) sprzedał się w ponad 1,5 miliona egzemplarzy.

Co wyróżniało Juke oprócz wyglądu?

Ten model Nissan prezentował przede wszystkim wysoki poziom technologiczny oraz dawał wyjątkową przyjemność z jazdy. Możliwość personalizacji dzięki Nissan Design Studio i 4 opcje wyposażenia to było dużo jak na rok 2010. System NissanConnect i pakiet bezpieczeństwa Safety Shield oraz odmiana Juke NISMO RS powodowały, że kupujący czuł się wyjątkowo. Sprzedaż aut modelu Juke była naprawdę powyżej wszelkich założeń.

Juke początki i ciekawostki

2009 rok i prezentacja koncepcyjnego modelu Qazana dała przedsmak co powstaje na deskach projektantów Nissana. Chcieli aby sprzedaż samochodów Juke przebiła sukces Qashqai-a, lecz bez kopiowania go. I to się udało, gdy w 2010 roku pokazano wersję produkcyjną to był dla świata motoryzacji szok.

Projektanci wspominają, że chcieli stworzyć samochód, który nie byłby taki jak inne na parkingach, aby był tym, który się wyróżni. Do tego miał być praktycznym hatchbackiem z zacięciem sportowym. Wnętrze przypomina np. zbiornik paliwa motocykla położony na środku. Zewnątrz bryła odważna od nadkola do nadkola, a jednocześnie praktyczna.

Początki projektu to tak naprawdę rok 2006 gry zebrane różnego typu samochody próbując ustalić jaki nowy samochód ma tak naprawdę być.

Mimo, że Juke od początku wyróżniał się osobowością i energią, to Nissan poszedł dalej i powstała wyczynowa wersja JUKE NISMO (w 2013 roku), a w 2014 roku wersja JUKE NISMO RS.

5/5 - (1 vote)